The Miseducation of Cameron Post

Literární debut americké autorky přináší příběh mladé, zmatené dívky. Zahrnuje několik let jejího života na konci osmdesátých a na začátku devadesátých let minulého století.

Hlavní hrdinkou je Cameron Post, jejíž rodiče zemřeli při autonehodě jen několik hodin poté, co poprvé políbila dívku. Cameron se musí nastěhovat ke své staromódní babičce a silně věřící tetě Ruth, díky čemuž je dívce vtloukáno do hlavy, že homosexualita je hřích. Životem Cameron však projde několik dívek, s kterými jde o víc než přátelství. A je to právě Coley Taylor, krásná a nádherná Coley, Camina nová kamarádka, která se jí stane osudnou. Cameron je svou rodinou poslána na léčbu, kde se musí naučit popírat to, kým opravdu je.


Na knížku o Cameron Post jsem narazila náhodou. Před několika lety jsem se poohlížela po knize s LGBT tématikou a tehdy na mě vyskočila právě tahle – tak jsem si řekla, proč ne? Několik let mi trvalo, než jsem se dostala přes prvních pár stránek, ale pak najednou jsem se nemohla odtrhnout.

Hned na začátek upozorním, že knížka není vhodná pro ty, kteří nejsou zvyklí číst v angličtině. Autorka si s jazykem opravdu hraje, má širokou slovní zásobu a v knize se objevují rozsáhlá souvětí. Pokud se ale čtenáři podaří pochopit cizí jazyk, stojí to za to. Přestože knížka je psána anglicky, četla jsem a četla po nocích, protože jsem zkrátka potřebovala vědět, jak to celé dopadne.

Společně s Cameron jsem cítila její pocity – její strach, její vztek, její touhy, její smutek.  Probudila ve mně silné emoce, jednou či dvakrát jsem musela knihu zavřít a projít si v klidu hlavě, co se v příběhu zrovna událo. Což je pro mě znakem skvělé knížky. Přestože jsem nerozuměla všem slovům, emoce mluví zcela jasně.

Jsem si jistá, že knížka neosloví jen mladé dívky, které mají zmatek ve své sexuální orientaci jako Cameron, ale také ostatní mladé lidi i dospělé. Nakonec, ten příběh není o životě lesby. Je to příběh o hledání a nacházení sebe samotného, je to o lásce a o zmatcích, které přináší dospívání.

Název: The Miseducation of Cameron Post, Autor: Emily M. Danforth, Nakladatelství: HarperCollins

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *